Cześć. Jak już z pewnością zauważyłeś, nazywam się Szymon Krajewski. Jestem szczęśliwym człowiekiem, który chce żyć świadomie, czerpie radość z każdego momentu życia i jednocześnie chce uczynić świat trochę lepszym miejscem dla wszystkich. Lubie wiedzieć jak działają różne rzeczy – jestem ciekawy dosłownie wszystkiego. Ucze się od każdego, kogo spotykam i wyciągam wnioski ze wszystkiego, co robię.

Prowadzenie tego bloga daje mi szanse podzielenia się tym, czego sam się nauczyłem, więc może i Ty weźmiesz coś wartościowego ode mnie. Możesz także dowiedzieć się co aktualnie robię (🇺🇸).

Prywatnie

Jestem dość spokojnym gościem. Razem z moją rodziną cieszymy się urokami codziennego życia. Jestem zafascynowany filozofią stoicką i ucze się myśleć w ten sposób. A myślę dość sporo.

Nie przepadam za mediami społecznościowymi, pomimo, że mam konta na najpopularniejszych platformach. Rzadko kiedy wrzucam tam wpisy, ale staram się od czasu do czasu publikować na Twitterze swoje przemyślenia – w dość skondensowanej formie. Nie obiecuje niczego, więc jeżeli zdecydujesz się mnie obserwować, również nie powinieneś niczego oczekiwać.

Ograniczam informacje jakie do mnie trafiają – unikam czytania wiadomości. Nie lubię telewizji, z wyłączeniem kilku seriali. Lubię natomiast książki – naukowe, psychologiczne i techniczne. Dość nudno, nie?

Robię plany i staram się być zorganizowany – z różnym skutkiem. Mimo wszystko pomaga mi to w działaniu i ostatecznie uczę się jak być produktywnym poprzez robienie właściwych rzeczy, co w moim przypadku nie jest takie proste.

Lubię spotykać się i rozmawiać z ludźmi. Zazwyczaj słucham dużo więcej niż mówię, i kiedy słucham, słucham uważnie.

W przeszłości trenowałem Krav Maga oraz miałem krótką przygodę z CrossFit’em, ale z powodu pandemii COVID-19 przerzuciłem się na sporty indywidualne, w szczególności bieganie.

Zawodowo

Jestem inżynierem oprogramowania. Kiedyś pracowałem jako Fullstack Developer, ale zmieniło się to ze względu na to, że rozwój aplikacji od strony zarówno backendu jak i frontendu rozrósł się drastycznie w ciągu ostatniej dekady. Zdecydowałem się pójść w kierunku rozwoju backendu aplikacji, gdzie mogę skupić się na modelowaniu procesów biznesowych. Specjalizuje się również w projektowaniu i budowie skalowanych i wysoko dostępnych API.

Pomimo mojego kierunku zorientowanego na backend, wspieram zespoły na różnych innych płaszczyznach, włączając w to frontend, UX i DevOps.

W mojej codziennej pracy jako główny język wykorzystuje JavaScript (dawniej PHP). Znam także kilka innych języków na różnych poziomach zaawansowania: Python, Java i Bash. Ogólnie preferuje używanie właściwych narzędzi do konkretnych problemów i nie lubię ograniczać się do jednego konkretnego rozwiązania.

Ucze się dużo z książek, blogów, magazynów i rozmów z innymi ludźmi. Lubię dzielić się doświadczeniami i wiedzą, szczególnie tą praktyczną. Moje obecne zainteresowania skupiają się na modelowaniu opartym na domenie (Domain-Driven Design), ale badam także tematy związane z automatyzacją, wysoką dostępnością i bezpieczeństwem danych, szczególnie z zastosowaniem kryptografii.

Ten blog

Mam mnóstwo przemyśleń i chciałem mieć miejsce, aby móc je spisywać. Ten blog jest kolekcją moich prywatnych doświadczeń i pomysłów, którymi chciałbym podzielić się z moim młodszym Ja. Moim celem nie jest publikowanie wiadomości – nie chce być kolejnym eminentem tzw. newsów. Czasami chciałbym opisać coś, co jest powszechnie znane, ale swoimi słowami. Pisanie pomaga mi zorganizować swoją wiedzę i nadać kształt moim myślom.

Oczywiście, jako człowiek mogę się mylić. Traktuje to jako kolejną okazję do nauki, aniżeli porażkę, wiec jeżeli chciałbyś podyskutować na jakiś temat, daj mi znać (🇺🇸).

The best thing a human being can do is to help another human being know more. — Charlie Munger